Príležitosť pre každého

Čochvíľa sa blíži deň „D“. Dňa 21. 03.2016 vstupuje do platnosti legislatíva, ktorá umožní klientom vybrať si najnižší úrok v banke.

Pýtajú sa ma priatelia, známi aj klienti, čo pozitívne pre nich prináša nová legislatíva. Je tu možnosť pre klientov predčasne vyplatiť svoj hypotekárny úver len za poplatok 1% oproti doterajším podmienkam, kedy sa poplatok pohyboval vo výške 4% až 5 %.

Určite sa to oplatí klientom, ktorí majú nevýhodnú úrokovú sadzbu.
Mesačne ušetria niekoľko desiatok eur na splátke a tým získajú ročnú úsporu.

Na svoje si prídu aj klienti, ktorí v tomto čase žiadajú o svoju prvú alebo novú hypotéku. Banky sa predbiehajú v ponukách a úrokové sadzby klesajú.
Dá sa povedať, že na historické minimum.

Ľudia sú dostatočne informovaní formou médií, banky aktívne oslovuju svojich klientov s lepšou ponukou. Prebieha boj o klienta. Momentálne je najnižší avizovaný úrok 1,19% p.a. Tu sa však ponúka otázka: „Je všetko tak ako to vidíme v reklame, v novinách, v listoch? Čo je za výhodným úrokom?“ Je správne, ak si túto otázku položíte. Potom ste na správnej ceste predísť nedorozumeniam a podpísaniu pre vás nevýhodnej hypotéky.

V tomto období úverovej turistiky je veľmi dôležité, aby si klient zistil, za akých podmienok mu banka sľubuje/ponúka výhodný úrok.

Je pravdou, že podmienky získania hypotéky sa sprísnili za lepší úrok. Niektoré banky donedávna poskytovali 90% z hodnoty nehnuteľnosti alebo kúpnej ceny. Teraz príchodom výhodnejšej ponuky sa vie klient dostať na 70 % až 90% z hodnoty nehnuteľnosti.

Samozrejme, ešte stále máte možnosť v niektorých bankách získať aj 100 %, avšak úrok sa nebude pohybovať na úrovni 1,19% p. a.

 

Tu je pár mojích rád pri výbere banky:

1) Môžete sa stretnúť s poplatkom za poskytnutie úveru. Niekde je zúčtovaný pri čerpaní úveru a niekde ho banka rozratáva do mesačných splátok.

2) Nie všetky banky poplatok majú. Sú aj také, ktoré za prenos hypotéky, refinancovanie alebo poskytnutie novej hypotéky neučtujú žiaden poplatok.

3) Tak ak si vyberáte úrok a výšku splátky, opýtajte sa na výšku RPMN, tá vie urobiť zmeny vo výške splátky a je veľmi podstatná.

4) Taktiež si zvoľte možnosť vybrať si poistenie nehnuteľnosti v poisťovni, ktorá Vám najviac vyhovuje a kde je to pre vás najvýhodnejšie. Nemala by tu byť podmienka poistenia len cez banku.  Keď sa s týmto prístupom stretneme, ako klient nemáte na výber a musíte pristúpiť na výber poisťovne s ktorou banka spolupracuje. „My vám dáme lepší úrok, ale aj my od vás niečo chceme.“

5) Ďalšou z podmienok môže byť aktívne využívanie kreditnej karty (čo pre klienta znamená ďalší úverový produkt), poistenie v prípade rizika smrti, poistenie invalidity a iných rizík.

6) Poistenie smrti, invalidity by mali byť súčasťou hypotekárneho úveru, avšak riešte tieto veci s odborníkmi, ktorí vám poradia  správne nastavenie týchto rizík k vašej hypotéke a príjmu.

Páčilo by sa vám splatiť si hypotéku skôr ako v dôchodkovom veku? Určite 99%  z Vás odpovedá áno.

 

Existuje možnosť tzv. mimoriadnych splátok,  za ktoré ako klient neplatíte poplatok a máte možnosť vložiť časť z vašich nasporených peňazí vo výške 20 % zo zostatku úveru (znížite si dlh alebo dobu splácania). Taktiež máte možnosť splatiť hypotéku k výročiu fixácie. Overte si aj túto možnosť. Klienti pri vidine najnižšieho úroku zabúdajú na túto možnosť.

A veru momentálna ponuka, ktorá na trhu je, túto možnosť klientovi neponúka a keď ponúka, tak za riadne mastnú pokutu. Opäť sa s tým nestretnete v každej banke.

 

Využite možnosť získať lepší úrok, ušetriť, prípadne si skrátiť dobu splácania. A ak sa strácate v množstve informácií, ktoré na Vás odvšadiaľ číhajú, neváhajte osloviť finančných maklérov. Vám to ušetrí čas a študovanie obchodných podmienok a navyše za služby makléra nič neplatíte. Tak hurá do toho, ale opatrne. Buďte o krok vpred.

V prípade záujmu nás môžete kontaktovať tu: infofinancnysvet@gmail.com

Related Posts

Odpovedať