Finančná gramotnosť

Finančná gramotnosť je termín, ktorý v poslednom čase môžeme počuť veľmi často. Takmer pri každom probléme v ktorom sa ľudia ocitnú sa spomína táto téma. Čo finančná gramotnosť znamená? Zjednodušene by sme to mohli vysvetliť ako schopnosť hospodáriť s vlastnými financiami.
Čo je príčinou toho, že sa ľudia v 21.storočí, dostanú do slepej uličky z ktorej veľakrát niet cesty späť?
Prišli o strechu nad hlavou, z každej strany ich naháňajú exekútori, zadĺžili sa nebankovkám…… už ste to počuli že? Otázkou je čo prečo?
Ľudia si nepriznajú že nie sú finančne gramotní. Je to ako keby priznali svoju najväčšiu chybu a povedzme si na rovinu to dokáže málokto.

Za posledný čas som sa stretla s rodinami, ktoré žijú v podmienkach, ktoré by si niektorí z nás len ťažko dokázali predstaviť a nie žiť ich život. Okolnosti a príčiny sú rôzne…
Najčastejšie začínajú klienti riešiť svoju kritickú finančnú situáciu až keď im už klope na dvere exekútor. Keď sa rozprávam s klientmi , prečo sa dostali do takejto situácie málokedy vedia odpoveď.
Keď si dáme čísla na papier zrazu zistia, že pomer príjmov a výdavkov nesedí. Ako hovorí pre mňa jeden veľmi múdri človek: ,,pravá a ľavá strana musia sedieť inak to nejde“ 🙂
V každej domácnosti by malo platiť staré známe pravidlo odkladania minimálne 10% z príjmu. Tvorenie rezervy na neočakávané životné situácie. To je prvý krok k finančnej gramotnosti. Realita je však iná. Príjem v domácnostiach sa minie doslova do centu a to počas prvých dní po výplate. A čo zvyšok mesiaca? To sa už očakáva ten ďalší výplatný termín a prežíva sa.
Akoby si ľudia neuvedomovali hodnotu ich ťažko zarobených peňazí. Veď každé ráno musia vstať ísť do práce, poniektorí ťažko manuálne pracujú a výsledok svojej mesačnej driny minú veľakrát na nepotrebné veci.
Nie práve šťastným trendom na Slovensku je porovnávať sa s inými ľuďmi zo svojho okolia, merať úspešnosť veľkosťou auta, počtom dovoleniek za rok, značkovým oblečením…
Sused si kúpil nové auto, kúpim si aj ja, sused chodieva každý rok na dovolenku idem aj ja veď teraz je to možné už aj na splátky. V rodine majú 2-3 tablety, v každej izbe televízor a mnoho ďalších vecí , ktoré nie sú nevyhnutné.
Imidž, potreba poukázať na to že “ja nato mám“, sú najčastejšie príčiny budúcej finančnej katastrofy.
Keď sa rozprávam s klientmi o ich finančných rezervách 9 z 10 rodín si žiadne finančné rezervy nevytvára. Na otázku ako riešite neočakávané finančné situácie ako oprava auta, pokazená pračka, výpadok príjmu …..dostávam odpovede: V banke máme nastavené povolené prečerpanie, k hypotéke sme dostali kreditnú kartu, za pravidelne zasielaný príjem na účet v našej banke máme predschválený úver.
Fajn, koľkokrát viem využiť povolené prečerpanie 1x pokiaľ ho celé nevyrovnám. A koľko krát môže nastať neočakávaná finančná situácia 1,5,10,15x?
Ešte aj dnes sa stretávam s názorom: Nezdĺžim sa na 30 rokov banke aby som si kúpil bývanie.
Prečo sa ľudia boja hypotéky? Pretože tu absentuje finančná gramotnosť. Pretože niekde ľudia bývať musia a buď je to podnájom, u rodičov, alebo je to vlastné bývanie. V prípade podnájmu sú mesačné výdavky na bývanie ďaleko vyššie ako pri hypotéke a to nehovoriac o neistote a investovaní peňazí do niečoho, čo nie je jeho vlastníctvom.
Ako by to malo (mohlo) vyzerať?

Každý by si mal vytvárať minimálne rezervu na krátke obdobie, ktoré slúži na spomínané neočakávané situácie. Táto rezerva by mala byť minimálne 10% z príjmu a ideálne by mala pokryť výdavky domácnosti na 6 mesiacov.
Ideálny stav je vytvárať si aj dlhodobú rezervu, ktorá by mohla byť zameraná aj na konkrétnu vec.
Napríklad súbežné nastavenie hypotekárneho úveru so sporením. To je cesta ako si skrátiť dobu splácania hypotéky aj o polovicu. A tú druhú polovicu si užívať v pokoji a bez založenej nehnuteľnosti.
V dnešnej dobe, kde si klient vie zabezpečiť a pokryť akúkoľvek životnú situáciu sa nemusí obávať ani hypotekárneho úveru. Správne nastavenie rizikového poistenia mu zaručí ochranu rodiny, jeho samotného a zabezpečenie bezproblémového splácania úveru.

Nie je na tom nič zlé ak si človek uvedomí, že ma isté medzery. Dôležité je, aby si to uvedomil skôr ako je neskoro. Využite preto finančné plánovanie a oslovte svojho rodinného poradcu. Správne nastavenie financií Vám môže zabezpečiť (s)pokojný život 🙂
Ako sa vyhnúť tomu najhoršiemu a neprísť o strechu nad hlavou, alebo aké sú najčastejšie príčiny vydraženia nehnuteľnosti sa dočítate v ďalšom článku 🙂

Related Posts