(PO)Istenie

Každý z nás má iné hodnoty a priority v živote. Či už je to auto, rodina… To svoje si vážime natoľko, že si to chceme chrániť.

 

Kúpa nového auta – prečo nie? V dnešnej dobe dosť nevyhnutná vec. Čo spravíte ako prvé? Jasné – zákonná poistka, ktorá je povinná a v prípade nového alebo novšieho auta aj havarijné poistenie. Veď stať sa môže čokoľvek a stratám sa chceme vyhnúť všetci. Chránime si krásne auto, ktoré je pre nás možno nevyhnutné k práci. Aj ja som odkázaná na moje auto, pretože bez neho si moju prácu nedokážem predstaviť. Áno, priznám sa… Aj ja som podľahla láske k štvorkolesového miláčika.

Ako to dokáže nahnevať, keď neohľaduplne a kruto otvorí niekto dvere na svojom vedľa stojacom aute a vám ostane na dverách podpis vo forme farby auta, ktoré stálo vedľa vás. Našli ste sa v týchto riadkoch? Keď áno, čítajte kľudne ďalej… 99 % ľudí sa k vlastnému bývaniu dostane len formou hypotekárneho úveru. Zaviažu sa splácať svoj dom/byt na 20 či 30 rokov. Sú ochotní splácať mesačne nemalé peniaze, pretože si za to kupujú svoju potrebu, resp. svoj sen. Či už je to dom alebo byt, každý z nás ho má poistený. Nikoho nepoteší vytopený byt, ani strhnutá strecha, prípadne zaplavený dom. Každý jeden rok v vidíme v správach ako ľudia bojujú o svoj. Už vás napadlo čo je základom týchto naších potrieb? Sme to MY a naše zdravie.

Znie to ako klišé? Možno, ale je to tak. Ľudia v dnešnej dobe si viac ako svoje zdravie a život vážia veci, ktoré potrebujú k šťastiu. Ku každodennému životu. Samozrejme až do chvíle, pokiaľ sa v ich živote alebo živote ich blízkych nestane niečo, čo sfúkne tieto „maličkosti“ ako domček z kariet. Často sa stretávam s názormi ľudí, že mať životné poistenie sú zbytočne vyhodené peniaze. Nikdy to neodsudzujem, pretože počas mojej praxe som sa ozaj stretla s kientami, ktorý platili nemalé peniaze za poistky, ktoré im nepokrývali ich potreby.

Správne nastavenie životného postenia je veľmi doležité a každý človek (klient) musí pochopiť úžitok a prínos, aby si bol človek ochotný kúpiť poistenie, ktoré potrebuje. Mojím klientom často hovorím, že hypotéka a poistenie ide ruka v ruke. Ak už klient „nepotrebuje“ mať krytie úrazu, pri hypotéke by mal mať určite vykryté pripoistenie v prípade smrti a invaliditu. Zdá sa Vám to morbidné? Možno.

Sami však isto viete, že život je taký a každý deň sa stretávame s informáciou, ako opäť vyhasol ľudský život. Predstavte si svoj bežný život. Každý deň, týždeň, mesiac. Máte svoje výdavky, svoje koníčky, svoj štandard. A príde deň, kedy sa Vám do domácnosti dostaví 50 % z príjmov, pretože partnerov príjem vypadol. V tomto prípade je to jedno z akého dôvodu. Môže to byť vážnejší úraz, choroba alebo to najhoršie, invalidita. Okrem toho, že rodinný rozpočet poklesol, pribudnú výdavky na liečbu. Čo skôr zaplatíte? Auto, ktoré vám slúži? Dom v ktorom bývate? Liečbu?

Najlepšie je všetko, ale nedá sa to pri jednom príjme. Tento scénar nie je vymyslený. Je zo života. Zo života klientov, ktorí sa ocitli v ťažkej situácií. No každý z nich to mohol prežiť inak. Tam kde bola poistená aj hodnota života a zdravia pomohla poistka. Kde majetok, tam to bolo horšie… Áno, stretávam sa aj s argumentom: „Ja mám majetok, pozemky a nehnuteľnosti… Z toho by som to vyriešil.“ Samozrejme, ale za aký rýchly čas sa predá pozemok alebo dom, keď vy potrebujete peniaze okamžite?

Uvediem ešte jeden príklad pre mňa veľmi osobný, lebo sa týka mojej veľmi dobrej kamarátky. Máme rovnako starých synov, o to viac je tento príbeh pre mňa emotívny. V čase, keď boli naši chlapci malí ako každé mamičky sme preberali tému detského poistenia.Rozprávala som jej ako som môjmu synovi dala poistenie, spomenula som jej v čom vidím zmysel. Samozrejme, tu sa naše názory značne rozchádzali. Je to prirodzené, veď každý sme iný.

Asi po vyše 3 rokoch ma kontaktovala s prosbou o pomoc. Chcela positenie pre svojho syna. Ochotne som jej vysvetlila možnosti až sme sa dostali k podstate prečo to chce. Jej synovi diagnostikovali rakovinu. Tragédia v rodine. O to viac jej bolesť dokážem pochopiť, keďže aj ja som matkou. Rozprávala mi ako bojujú každý deň. Ona prišla o prácu, každý deň trávi so synom v nemocnici a manžel pracuje od rána do večera, aby zarobil čo najviac peňazí pre rodinu. Čo mohli predali. Zobrali si hypotéku – založili byt, aby mali na liečbu a mesačné výdavky spojené s návštevou lekára. Aj napriek rodine, ktorá im pomáha ako vie a známim a priateľom, ktorí pri nich stoja, ťažko zvládajú finančnú ťarchu.

Ťažko sa mi to počúvalo a so zovretým hrdlom som sa snažila vyjadriť pochopenia a podporu.Bohužiaľ, nevedela som jej pomôcť v tejto situácii. Je neskoro… Už jej syna nepoistí s takou diagnózou žiadna poisťovňa. V hlave mi bežali otázky, myšlienky… Možno som jej mala dať lepšie argumenty, vysvetliť jej to poistenie inak. Možno.

Ak si vážite hmotné veci a poistíte si auto, znamená to pre vás viac ako váš život a zdravie? Nechajte si poradiť s nastavením poistky. Nemusí to byť poistka za 100 eur mesačne. Stačí keď vám vykryje to najdôležitejšie. Zabezpečenie pre vás a vašu rodinu.

Related Posts

Odpovedať